(0)

Ekologinis turizmas

Ekoturizmas yra viena iš sparčiausiai augančių darnaus turizmo rūšių. Šiuolaikinis turizmas jau sunkiai įsivaizduojamas be darnaus požiūrio į keliones, o ekoturizmas laikomas vienu iš geriausių būdų skatinti darnų regionų vystymąsi. Ekologinio turizmo plėtra gali būti naudinga plėtojant vietos ekonomiką ir visuomenės vystymąsi, taip pat saugant aplinką. Norint plėtoti šią turizmo rūšį, reikalingas integruotas suinteresuotųjų šalių požiūris, apimantis ekonominius, aplinkosauginius ir etinius procesus.
Pastaraisiais metais ypač išaugo susidomėjimas ekoturizmu. Keliautojai ieško būdų keliauti tvariau, ieško turizmo industrijos nepaliestų vietų ir unikalių patirčių. Ypač išpopuliarėjo turistų noras „pagyventi kaip vietiniam“: užsiimti ta veikla, kuria užsiima vietiniai gyventojai, lankytis vietinių gyventojų pamėgtose vietose ir valgyti vietinių gyventojų mėgstamą maistą. Toks turizmas minimaliai įtakoja vietinės aplinkos ir gyvenimo būdo pokyčius, o kartu turi teigiamos įtakos vietos bendruomenių puoselėjimui ir regionų gyvybingumo išsaugojimui.
Ekoturistai sąmoningai vengia perteklinio vartojimo, masinio turizmo objektų ir ieško gamtai draugiškų autentiškų vietų aktyviam ir pažintiniam poilsiui, todėl ekoturizmo kryptį pasirinkę turizmo paslaugų teikėjai turėtų permąstyti ir įvertinti savo veiklą - ar ji pateisins ekoturistų lūkesčius ir ar atitinka ekoturizmo paslaugų kriterijus.


Įgyvendinant European Green Belt projektą „Ekoturizmo sprendimai smulkiems kaimo verslininkams Europos žaliojoje juostoje Lietuvoje“ vienas iš pagrindinių mūsų tikslų, supažindinti kaimo turizmo verslininkus su ekologinio turizmo samprata ir padėti žengti pirmuosius žingsnius tvaresnių paslaugų pasiūlos link. Taip pat šviesti visuomenę bei skatinti keliautojus rinktis tvaresnes keliones. To pasekoje, drauge su išoriniais ekspertais parengėme dvi metodologijas - pirmoji skirta smulkiesiems verslininkams, kuri yra tarsi vadovas, padedantis įsivertinti ir patariantis kaip plėtoti ekoturizmo paslaugas, naudojant tvarius gamtos išteklius ir ekosistemomis pagrįstus metodus. Antroji metodologija skirta turistams, norintiems pradėti keliauti tvariau.

Taip pat surinkome duomenų bazę apie paslaugų teikėjus, gamtos bei kultūrinius objektus Europos Žaliosios juostos teritorijoje, kurie yra tvarūs bei draugiški aplinkai. Norime atkreipti dėmesį, kad nereikėtų galvoti, kad ekologinio turizmo paslaugų teikėjai yra 100 procentų tvarūs. Daugelis ekoturizmo paslaugų teikėjų dar tik žengia pirmuosius žingsnius ir tai reikėtų skatinti. Norite pakliūti į šią duomenų bazę? Susisiekite [email protected].

Galiausiai, dalinamės keliomis paprastomis, bet įtraukiančiomis atmintinėmis su patarimais keliautojams, ką reikėtų padaryti prieš planuojant kelionę, kelionės metu, kaip keliauti su šeima ar augintiniais. Visa informacija bei paslaugų teikėjų duomenų bazė yra laisvai prieinama šioje skiltyje.

 

Šis projektas įgyvendinamas gavus Europos Sąjungos projekto BESTbelt finansinę paramą. Už šio projekto turinį atsako tik Lietuvos kaimo turizmo asociacija ir jokiu būdu negalima laikyti, kad jis atspindi Europos Sąjungos poziciją.

Partneriai