(0)
2024 / 08 / 07

Karinis Baltijos šalių paveldas

Baltijos šalių karinio paveldo turizmo produktas pasakoja bendrą mūsų nepriklausomybės istoriją. Kol kas tinklalapyje https://militaryheritagetourism.info/lt yra daugiau nei 600 lankomų objektų Estijoje ir Latvijoje, kur galima sužinoti apie šių šalių laisvės istoriją per šimtą metų nuo jų nepriklausomybės praradimo iki šių dienų. Pradėjus naują projektą, informacija apie Lietuvos karinį paveldą taip pat bus patalpinta šioje svetainėje.

Bendra Baltijos šalių nepriklausomybės istorija

Daugybė liudijimų išliko apie visų trijų Baltijos valstybių nepriklausomybės atkūrimą - mūšio laukai, kariniai pastatai, istorinės nuotraukos, prisiminimai. Visa tai sudaro bendrą karinio paveldo istoriją – kaip mūsų šalys gynė savo egzistavimą Nepriklausomybės karuose, kaip visas tris šalis sutriuškino Antrasis pasaulinis karas, kodėl nacionaliniai partizanai priešinosi sovietų okupacijai ir kaip buvo atkurta nepriklausomybė po dešimtmečius trukusios okupacijos.

Kartu su Rusijos įsiveržimu į Ukrainą mūsų nepriklausomybės istorijoje prasidėjo naujas etapas, kurį įtrauksime ir į "Karinio paveldo turizmas" projektą. Dabar svarbu kalbėti ir apie įvykius Baltijos šalyse nuo karo pradžios, pavyzdžiui, apie sovietmetį šlovinančių paminklų naikinimą. Rusijos Federacijos įvykdyti karo nusikaltimai buvo priežastis Baltijos šalyse (ir kitur Europoje) išreikšti savo požiūrį į Antrajam pasauliniam karui skirtus objektus, paminklus ir memorialus, šlovinančius sovietų valstybę kaip totalitarinį ir nusikalstamą režimą, juos griaunant (arba kai kuriais atvejais – perkeliant juos į muziejus). "Karinio paveldo turizmas" svetainėje pateikta daugybė nugriovimo istorijų.

Karinio paveldo turizmas Baltijos mastu

Karinio paveldo temą turizme, su tolimesniu tikslu sukurti bendrą Baltijos šalių pasiūlą, prieš penkerius metus inicijavo Latvijos kaimo turizmo asociacija „Lauku ceļotājs“. ES Interreg Estijos-Latvijos programos dėka buvo atrinkti karinio paveldo objektai, sukurta internetinė platforma, pradėtas bendradarbiavimas su istorikais. Projekto partneriai iš Latvijos ir Estijos investavo į 36 karinio paveldo objektus, kad juos pagerintų ir įtrauktų į turizmo pasiūlą. Karinio paveldo turizmo svetainėje www.militaryheritagetourism.info šiuo metu yra 668 karinio paveldo objektai Latvijoje ir Estijoje, 60 ekskursijų programų, 15 maršrutų. Taip pat pateikti istorinių temų, įvykių ir asmenybių aprašymai, viskas atžymėta laiko juostoje, kad būtų lengviau suprasti kontekstą.

Šiais metais, pradėjome naują projektą Interreg VI-A Latvija-Lietuvos programoje, kuomet Lietuva taip pat įtraukta į Baltijos šalių karinio paveldo turizmo svetainę. Į bendrą pasiūlą bus įtraukta apie 300 naujų karinio paveldo turistinių objektų Pietų Latvijoje ir Lietuvoje, bus sukurta 10 naujų turistinių maršrutų, atskiriems objektams bus sukurti audiogidai. Bus investuojama tobulinant ekspozicijas tam tikruose Latvijos objektuose bei Šaltojo karo ekspozicijoje Plokštinėje Lietuvoje.

Remiantis tuo, kas jau buvo padaryta, bei pradėjus naujas projektų iniciatyvas, dabar galima visapusiškai, visos Baltijos mastu, papasakoti bendrą Latvijos, Lietuvos ir Estijos nepriklausomybės istoriją.

Sužinokite istoriją per turizmo patirtį

Jei istorija nebuvo mėgstamiausias dalykas mokykloje, karinio paveldo turizmas padės Jums pažinti istoriją per įdomią patirtį: pasivaikščiojant mūšio vietose esančiuose įtvirtinimuose ir apkasuose, praleidžiant laiką partizanų bunkeriuose ar kalėjimo kamerose, pasiklausant pasakojimų apie įvykius tose vietose, kur jie vyko. Per turizmo patirtį galite sužinoti istorijos faktus.

Kviečiame įsitraukti į karinio paveldo pažinimą

  • Vienas iš "Karinio paveldo turizmas" projekto tikslų – išsaugoti pamažu nykstančius istorinius įrodymus. Vienas iš pavyzdžių – Antrojo pasaulinio karo metais pastatytas tiltas per Dauguvą, užtikrinantis vokiečių kariuomenės atsitraukimą. Šiandien išlikę tik jo stulpai, bet tai įdomus istorinis liudijimas apie karo įvykius. Išsaugotos istorinės nuotraukos, pasakojimai apie tilto statybą, kas leidžia sukurti karinio paveldo turizmo traukos objektą. Galbūt yra daugiau tokių nežinomų ir neištirtų vietų, kurios galėtų būti įtrauktos į turizmo pasiūlą, bendradarbiaujant kraštotyros entuziastams, turizmo ir istorijos specialistams. Dalinamės įkvepiančiu Latvijos kolegų vaizdo įrašu: https://youtu.be/y6dmt2tJU_w
  • Karinio paveldo turizmo svetainėje, be istorinių faktų, taip pat yra 293 prisiminimų istorijos, pateiktos arba pasakytos žmonių, atsiliepusių į projekto komandos kvietimą. Asmeninė žmonių patirtis yra mūsų bendros istorijos ir savimonės dalis. Laikui bėgant vis mažėja žmonių, gebančių prisiminti ir pasakoti apie konkrečius, senesnius įvykius. Kviečiame pasidalinti jums žinomomis istorinėmis istorijomis rašant [email protected]. Prisiminimų istorijas skelbsime karinio paveldo turizmo svetainėje ir socialiniuose tinkluose. Taip pat dažnai sulaukiame turistų komentarų apie objektus ir istorijas, kuriuos publikuojame svetainėje – dabar jų yra daugiau nei 100.

Sekite informaciją:

www.militaryheritagetourism.info  

• Socialiniuose tinkluose Facebook ir Instagram @militaryheritagetourism

• Karinio paveldo turizmo leidinius ir žemėlapius galite rasti: https://militaryheritagetourism.info/lv/info/publications

 

Stiprūs vakar – laisvi šiandien! Tai yra mūsų istorijos apie bendrą Baltijos karinį paveldą ir nepriklausomybę šūkis.

 

Projektas LL-00052 „Baltijos šalių karinio paveldo turizmo produkto plėtra Lietuvoje ir Pietų Latvijoje“ (Military Heritage II) įgyvendinamas remiant Europos Sąjungos ir Interreg VI-A Latvijos-Lietuvos 2021-2027 metų programai. Šis pranešimas spaudai parengtas su Europos Sąjungos finansine parama. Jo turinys yra parengtas Latvijos kaimo turizmo asociacijai „Lauku cetajs“ ir išverstas Lietuvos kaimo turizmo asociacijos ir gali neatspindėti oficialios Europos Sąjungos pozicijos.

Kodėl verta rinktis Birštoną sveikatinimosi poilsiui?
2024 / 09 / 18

Kodėl verta rinktis Birštoną sveikatinimosi poilsiui?

Prie vaizdingo Nemuno Lietuvoje įsikūręs Birštonas - paslėptas perlas sveikatingumo entuziastams. Šis žavus miestelis, žinomas dėl savo ramios aplinkos, turtingų mineralų šaltinių ir prabangių SPA, yra puiki vieta tiems, kurie nori atgaivinti savo protą, kūną ir dvasią. Jei galvojate apie sveikatinimosi atostogas, Bir&scaron...
Žiedinė ekonomika svetingumo srityje: kaip sodybos gali prisidėti prie tvarios ateities
2024 / 08 / 13

Žiedinė ekonomika svetingumo srityje: kaip sodybos gali prisidėti...

Pastaruoju metu vis daugiau dėmesio skiriama tvarumui ir ekologinei atsakomybei. Tai yra ypatingai aktualu svetingumo sektoriui, kuriam tenka didžiulė dalis išteklių vartojimo ir atliekų generavimo. Vienas iš būdų spręsti šias problemas – perėjimas prie žiedinės ekonomikos modelio. Tai ypatingai svarbu kaimo turizmo so...
Pratęstas paraiškų teikimo terminas konkursui „Etnokultūrinė kaimo turizmo sodyba 2024“
2024 / 07 / 23

Pratęstas paraiškų teikimo terminas konkursui „Etnokultūrinė kaimo...

Etninės kultūros globos taryba kartu su Lietuvos kaimo turizmo asociacija, Žemės ūkio ministerija ir Turizmo rinkodaros asociacija kviečia Lietuvos kaimo turizmo sodybų šeimininkus dalyvauti Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2024.  
Kas naujo Erasmus+ projekte - CSS-H?
2024 / 07 / 01

Kas naujo Erasmus+ projekte - CSS-H?

Svarbiausai naujiena - baigėme tarptautinį tyrimą, susidedantį iš anketinės apklausos ir interviu, kurių pagalba galime pradėti vystyti mokomąją medžiagą, pritaikytą tikslinei grupei.
CORDIALIS projektas eina į pabaigą
2024 / 06 / 19

CORDIALIS projektas eina į pabaigą

Jau kelis metus dirbame prie Erasmus+ projekto CORDIALIS. Tie, kurie susipažino su projektu nuo jo pradžios, žino mūsų išsikeltus tikslus, tačiau, daugelis apie CORDIAL išgirsta tik pasiekus galutinius rezultatus, todėl norime trumpai ir konkrečiai supažindinti su šiuo projektu, kad galėtumėte kuo efektyviau pasinaudoti su...
2024 m. akcijos "Atviros dienos kaime" rezultatai
2024 / 05 / 30

2024 m. akcijos "Atviros dienos kaime" rezultatai

„Atviros dienos kaime“ buvo surengtos jau aštuntą kartą iš eilės! Šiais metais, gegužės 17-19 dienomis, visi norintys praleisti nepamirštamą laiką kaime buvo kviečiami aplankyti įvairias vietas visoje Lietuvoje.
Regioninio kultūros paveldo viešinimas per interaktyvias veiklas
2024 / 05 / 24

Regioninio kultūros paveldo viešinimas per interaktyvias veiklas

CORDIALIS projektas eina į pabaigą Visa CORDIALIS projekto metu parengta medžiaga yra paskelbta svetainėje www.cordialiserasmus.eu, kuria jau naudojasi dėstytojai, studentai, amatininkai, kultūros tarpininkai bei rodo puikius rezultatus.
Atviros dienos kaime 2024 – Mažoji Lietuva
2024 / 05 / 10

Atviros dienos kaime 2024 – Mažoji Lietuva

Iniciatyva „Atviros dienos kaime“ šiemet vyks gegužės 17–19 dienomis, kuri kviečia lankytojus pažinti skirtinguose Lietuvos regionuose esančius ūkius, sodybas, bendruomenių namus, muziejus, dvarus ir kitus lankytinus objektus. Šiemet Mažosios Lietuvos etnografiniame regione Jūsų laukia du dalyviai, susipažinkite.
Surengėme baigiamąjį projekto CORDIALIS renginį
2024 / 05 / 10

Surengėme baigiamąjį projekto CORDIALIS renginį

Gegužės 8 d. praūžė pirmoji "Kūrybos ir amatų konferencija“ Kaune - projekto CORDIALIS baigiamasis renginys.
Atviros dienos kaime 2024 – Žemaitija
2024 / 05 / 06

Atviros dienos kaime 2024 – Žemaitija

Gegužės 17–19 dienomis prasidės jau aštuntą kartą iš eilės organizuojamas renginys „Atviros dienos kaime“, pritraukiantis lankytojų dėmesį ir kviečiantis pažinti skirtingas, unikalias ir įdomias sodybas, ūkius, muziejus, dvarus, bendruomenių centrus ir kitus objektus visoje Lietuvoje. Jeigu renginio dienomis būsit...
Partneriai