(0)
2013 / 04 / 19

Birštonas – pirmasis miestas, turintis vardinį jurginą

Balandžio 19 d., 15 val., Birštono Turizmo informacijos centre vyks Birštono vardo jurgino – naujos jurginų veislės – inauguracijos ceremonija.
Į šį kurortui svarbų renginį pakviesta selekcininkė Rita Zala iš Latvijos, Europos jurginų konkurso dukart prizininkė ir Birštono vardu inauguruojamo jurgino krikštamotė, chorvedė Rasa Gelgotienė. Iškilmingos ceremonijos metu Birštono merei Nijolei Dirginčienei bus įteikiamas naujos veislės jurgino Birštonas gumbelis. Taip pat bus atidaromas naujas gėlynas prie Birštono TIC, o jurginų ir kitokių gėlių augintojams, sukviestiems į pavasarinę jurginų mugę, bus pristatyta naujai suprojektuoto Jurginų skvero vieta.
 
Pirmą kartą Birštone organizuojama pavasarinė jurginų gumbų mugė, kurios metu bus galima pirkti, parduoti, mainyti, dovanoti jurginų gumbus. Jurginų gumbų mugė – puiki proga įsigyti retų jurginų veislių ir pabendrauti su jurginų augintojais apie sodinimo, priežiūros subtilybes. Mugės metu vyks naujos jurgino veislės „Birštonas“ inauguracija. Į šią šventę specialiai atvyksta garbės viešnia iš Latvijos, garsi jurginų selekcininkė R. Zala.
 
Šventėje dalyvaus Jurginų mylėtoja R. Gelgotienė, kuri mano, kad jurginai yra „pati tinkamiausia Lietuvos sodyboms gėlė – gausiai ir ilgai žydi, stambūs žiedai visų įmanomų spalvų, formų, dydžių“. Ji prisideda prie renginio idėjos: norisi šią puošnią gėlę įtvirtinti ir Lietuvoje.
 
Ši mugė – renginys visai šeimai, kuriame smagi muzika, juoko jogos užsiėmimas, smėlio terapija vaikams ir pavasariška kurorto atmosfera. 13.30 – 14.30 val. vyks dalyvių registracija, ir iš karto po jos – improvizuota spaudos konferencija. Jos metu bus pristatoma nauja Birštono vardo jurgino veislė ir pagrindžiama tokios gėlės svarba miesto reprezentacijai, pasaulio gėlių augintojų augintojams.
 
15 – 15.30 val. numatyta jurgino inauguracijos ceremonija, kurios metu merei N. Dirginčienei bus padovanotas naujojo jurgino gumbelis. Po iškilmingos jurgino gumbelio inauguracijos ir „krikštynų“, susirinkusieji į pavasarinę jurginų mugę gėlių ir jurginų augintojai, birštoniečiai ir kurorto svečiai bus kviečiami dalyvauti juoko jogoje „Jurginai – visada besijuokiančios gėlės“. Inauguracijos proga vyks mugės dalyvių ir svečių sveikatinimo terapija – tai dviguba dozė juoko jogos, kurią pristatys trenerė, psichologė Nijolė Guzovičienė. „Juokas – vienintelis užkratas, kurio nereikia bijoti ir saugotis. Netgi priešingai – stengtis pagauti kaip galima daugiau“, sako N. Guzovičienė.  Po juoko jogos, 15.40-18.00 val. vyks konsultacijos ir mugė, kurioje selekcininkė R. Zala (Latvija) teiks konsultacijas, pristatys vaizdinę medžiagą apie savo išveistas jurginų rūšis. Susirinkusieji kviečiami pirkti, mainyti, dovanoti savo užaugintus jurginų ir kitokių gėlių gumbus, sodinukus, kad gyventi būtų gražiau ir smagiau.
 
Vaikai mugės metu galės kurti ir reikštis smėlio terapijoje – įdomiame ir smagiame užsiėmime.
Kaip teigia R. Gelgotienė, kurios dėka buvo sugalvota suteikti geltonai ir gausiai žydinčiam, neaukštam (60 cm aukščio) jurginui Birštono vardą, „tokie jurginai labai tinka viešųjų erdvių apželdinimui – skverams, gėlių bordiūrams ir kompozicijoms. Birštono jurgino pavadinimas keliaus per viso pasaulio gėlininkų katalogus ir garsins šio kurorto vardą“.
 

Ši idėja gimė Birštono viešosios bibliotekos, laikraščio „Gyvenimas“, Nemuno kilpų regioninio parko ir Lietuvos istorijos instituto organizuojamų Stanislavo Moravskio skaitymų metu, kai hum. m. dr. Reda Griškaitė pateikė istorinius argumentus, kodėl Birštono kurorte pagrįstai organizuojamos Jurginų šventės šių gėlių augintojams ir mylėtojams.

Jurginių šventės tradicijos sietinos su garsaus daktaro ir rašytojo, Ustronės dvaro savininko Stanislavo Moravskio vardu. Būtent jis į Birštono kraštą atvežė spalvingas, beveik visą vasarą ir rudenio pradžioje žydinčias gėles – jurginus, o iš čia paplito po kitus Lietuvos dvarus. S. Moravskis karštai propagavo sodų kultūrą, ir teigė, kad kuriant parką, būtina išnaudoti natūralaus peizažo privalumus. Pasiskaitęs sodininko, botaniko Juozapo Strumilos 1842 m. Vilniuje išleistą „Traktatą apie jurginus“, savotišką himną jurginui, S. Moravskis susižavėjo nuostabiaisiais jurginais ir oranžerijoje juos išaugino iš Sankt Peterburgo atsiųstų sėklų. Po kaimyninius dvarus, kaimus ir miestelius pasklidus žiniai apie nepaprastas gėles, žydinčias išpuoselėtame S. Moravskio gėlyne, daugelis jų ėmė geisti ir prašyti pilnavidurių jurginų gumbų. Pasak dr. R. Griškaitės, tyrinėjusios S. Moravskio kūrybą, verta aiškiai pasakyti, kad „jurginas – jokia kaimiečių gėlė, bet netgi atvirkščiai – dvarų sodų ir gėlynų – puošmena“.
 
Jurginų šventė ir pavasarinė jurginų gumbų mugė Birštone svarbi tuo, kad populiarinamas ne tik jurginas – „nuolat tau besišypsanti gėlė“, bet kurorte plėtojama estetikos, gamtos ir augalų grožio terapija, kuri padeda visiems pasijusti laimingesniems.
 
Birštone jurginai žydėdavo tik privačiose teritorijose, o nuo šio pavasario žydės ir siautės  viešose erdvėse! Visus šį sezoną Birštone žydėsiančius jurginus organizatoriai kviečia fotografuoti ir nuotraukas siųsti į Birštono turizmo informacijos centrą. Konkurso nugalėtojams – per rudeninę Jurginų šventę, rugsėjo 7 d. – bus įteiktas kurortinio spa viešbučio „Karališkoji rezidencija“ įsteigtas prizas – „Nakvynė ir pramogos dviems“.

 

Birštono savivaldybės, Birštono TIC, kūrybinės komandos „Supermenai“ informacija

Sukurti nauji „Miško tako“ žemėlapiai
2026 / 06 / 04

Sukurti nauji „Miško tako“ žemėlapiai

Jau ne kartą dalinomės naujienomis apie projektą „LTPL00079 Tarpvalstybinė turizmo kapsulė – Lenkijos-Lietuvos turistinio maršruto E-11 sukūrimas ir viešinimas, naudojant inovatyvius sprendimus“ (Tourism capsule), kurio metu vystomas ir populiarinamas „Miško tako“ maršrutas.
Drevernoje įvyko tarptautinė projekto „WaterWays“ baigiamoji konferencija
2026 / 05 / 29

Drevernoje įvyko tarptautinė projekto „WaterWays“ baigiamoji...

Gegužės 26–27 dienomis Drevernoje vyko tarptautinė konferencija „Nuo upių iki ežerų: vandens turizmo galimybės ir patirtys Latvijoje bei Lietuvoje“, tapusi baigiamuoju projekto „WaterWays“ renginiu. Konferencija subūrė turizmo specialistus, ekspertus, savivaldybių atstovus, verslo bendruomenę ir partnerius iš...
Atraskite vietinį maistą, bendrus maršrutus ir istorijas
2026 / 05 / 12

Atraskite vietinį maistą, bendrus maršrutus ir istorijas

Vienas svarbiausių BASCIL projekto rezultatų – bendrų kulinarinių maršrutų ir regioninių gastronominių patirčių sukūrimas, kai vietiniai gamintojai bendradarbiauja siūlydami bendrus turizmo produktus.
Kviečiame į tarptautinę konferenciją apie vandens turizmo galimybes Lietuvoje ir Latvijoje
2026 / 04 / 27

Kviečiame į tarptautinę konferenciją apie vandens turizmo galimybes...

2026 m. gegužės 26–27 d. Drevernoje vyks tarptautinė konferencija „Nuo upių iki ežerų: vandens turizmo galimybės ir patirtys Latvijoje bei Lietuvoje“. Renginys skirtas vandens turizmo plėtros galimybėms aptarti, dalintis gerąja praktika ir stiprinti Lietuvos bei Latvijos bendradarbiavimą šiame sektoriuje.
Naujos pažintys ir bendradarbiavimo galimybės
2026 / 04 / 17

Naujos pažintys ir bendradarbiavimo galimybės

XXIX-ojo Lietuvos kaimo turizmo asociacijos sezono atidarymo metu vyko gyvybinga kontaktų mugė, subūrusi net 22 dalyvius – asociacijos narius ir partnerius. Renginys tapo puikia erdve ne tik pristatyti savo veiklą, paslaugas bei produktus, bet ir užmegzti naujus ryšius bei atrasti bendradarbiavimo galimybes.
XXIX-asis Lietuvos kaimo turizmo sezonas atidarytas!
2026 / 04 / 16

XXIX-asis Lietuvos kaimo turizmo sezonas atidarytas!

Balandžio 14 dieną Kauno rajone, jaukioje Sadauskų sodybos lauko terasoje, kartu su bendruomene atidarėme XXIX-ąjį Lietuvos kaimo turizmo sezoną. Renginys subūrė gausų būrį kaimo turizmo verslo atstovų, partnerių ir bičiulių – visus, kuriems svarbi gyva, auganti ir bendradarbiaujanti bendruomenė.
XXIX-asis Lietuvos kaimo turizmo asociacijos sezono atidarymas: pagerbti bendruomenės lyderiai
2026 / 04 / 15

XXIX-asis Lietuvos kaimo turizmo asociacijos sezono atidarymas:...

Vakar vykęs XXIX-asis Lietuvos kaimo turizmo asociacijos sezono atidarymas dar kartą patvirtino – asociacijos bendruomenė yra stipri, kūrybinga ir vieninga. Renginys subūrė narius, partnerius ir bičiulius, o ypatingas dėmesys šiemet buvo skirtas bendruomenės narių įvertinimui.
Pristatome „WaterWays“ vadovą: 176 ežerai Lietuvoje ir Latvijoje
2026 / 04 / 08

Pristatome „WaterWays“ vadovą: 176 ežerai Lietuvoje ir Latvijoje

Džiaugiamės galėdami pristatyti naują projekto „WaterWays“ leidinį – išsamų vadovą, skirtą visiems, kurie myli gamtą, vandenį ir aktyvų poilsį. Leidinyje aprašyti net 176 ežerai Lietuvoje ir Latvijoje, pateikiant ne tik pagrindinę informaciją, bet ir praktiškus patarimus keliautojams.
Tarptautinė konferencija „Karinio paveldo turizmas: inovatyvūs sprendimai ir Baltijos šalių bendradarbiavimas“
2026 / 02 / 19

Tarptautinė konferencija „Karinio paveldo turizmas: inovatyvūs...

2026 m. kovo 25–26 d. Jūrmaloje, viešbutyje „Hotel Jūrmala Spa & Conference Centre“, vyks tarptautinė konferencija, subursianti turizmo specialistus ir verslininkus bei istorikus iš Latvijos, Lietuvos ir Estijos. Renginio tikslas – toliau plėtoti bendrą Baltijos šalių karinio paveldo turizmo produ...
SKELBIAMAS ETNOKULTŪRINĖS KAIMO TURIZMO SODYBOS KONKURSAS 2026
2026 / 02 / 04

SKELBIAMAS ETNOKULTŪRINĖS KAIMO TURIZMO SODYBOS KONKURSAS 2026

Etninės kultūros globos taryba kartu su Lietuvos kaimo turizmo asociacija, Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija, Turizmo rinkodaros agentūra ir Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga kviečia teikti paraiškas į Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkursą, kuriame gali dalyvauti kaimo turizmo paslaugas teikiančios kaimo turizmo ir kit...
Partneriai