(0)

Rokiškio krašto muziejus ir dvaras

Kultūrinis objektas:

Dvaras pastatytas 1801 m. klasicizmo stiliumi pagal nežinomo architekto projektą. 1905 m. centrinis pastatas buvo perstatytas pagal architektų K. Jankovskio ir P. Lilpopo projektą ir įgijo baroko stiliaus elementų. Nuo 1952 m. dvaro rūmuose įsikūrė Rokiškio krašto muziejus, kuriame yra daugiau kaip 80 000 eksponatų. Muziejuje veikia dvaro buities, unikalių L. Šepkos medžio darbų, dailės ekspozicijos. 1997 m. Rokiškio krašto muziejui suteikta teisė kurti Aukštaitijos meno galeriją. Nuo 1995 m. čia įsikūrusi ir Aukštaičių akademijos buveinė.

1940 m. į dvaro rūmus buvo perkeltas Rokiškio kraštotyros muziejus, tuo metu buvo paskelbtas valstybine įstaiga, vietoje kraštotyros jam suteiktas kultūros muziejaus vardas. Prasidėjus karui nacių administracija muziejaus neuždarė, tačiau jo veiklą visiškai apribojo. Renkamasis darbas nutrūko. Liko nepargabentos dvaruose nacionalizuotos meno vertybės. Daug eksponatų, ypač turinčių praktinę – buitinę paskirtį, iš muziejaus išgrobstė privatūs asmenys. Dėl neužtikrinto meno dirbinių saugumo 1941 m. vertingiausi muziejaus tapybos ir grafikos darbai buvo perduoti Kauno kultūros muziejui. Rokiškio muziejui grąžintas kraštotyros muziejaus vardas. Po karo muziejaus veikla buvo atgaivinta, grąžintos patalpos Rokiškio dvaro rūmuose. 1947 m. vadovaujant direktoriui Alfonsui Krasauskui įrengtos ir atidarytos ekspozicijos, į muziejų atgabenta gausi kolekcionieriaus Povilo Gasiūno spaudinių kolekcija.

Paveldo sodas:

Rokiškio dvaras ir muziejus – vienas iš svarbiausių Aukštaitijos kultūros centrų. Rūmų didingumą išryškina parkas ir tvenkiniai. Teritorijoje esantis vaismedžių sodas atsodintas po Antrojo pasaulinio karo. Manoma, kad buvo siekta išlaikyti prieš tai augusio sodo autentiką. Sodas vertingas pomologiniu aspektu. Jame auga nuo seno Lietuvoje augintų obels veislių „Sierinka“, „Rudens dryžuotasis“, „Paprastasis antaninis“, „Popierinis“, „Lietuvos pepinas“, „Raudonasis alyvinis“ vaismedžiai.

Nuotraukos šaltinis © Rokiškio krašto muziejus