(0)

Rokiškio krašto muziejus ir dvaras

Kultūrinis objektas:

Pastatyti 1801 metais klasicizmo stiliumi pagal nežinomo architekto projektą. 1905 metais centrinis pastatas buvo perstatytas pagal architektų K.Jankovskio ir P.Lilpopo projektą ir įgijo baroko elementų. Nuo 1952 metų dvaro rūmuose įsikūręs Rokiškio krašto muziejus, kuriame yra daugiau kaip 80 000 eksponatų. Muziejuje veikia dvaro buities, unikalių L.Šepkos medžio darbų, dailės ekspozicijos. 1997 metais Rokiškio krašto muziejui suteikta teisė kurti Aukštaitijos meno galeriją. Nuo 1995 metų čia įsikūrusi ir Aukštaičių akademijos buveinė.

1940 m. į dvaro rūmus buvo perkeltas Rokiškio kraštotyros muziejus, paskelbtas valstybine įstaiga, vietoje kraštotyros jam suteiktas kultūros muziejaus vardas. Prasidėjo karas. Nacių administracija muziejaus neuždarė, tačiau jo veiklą visiškai apribojo. Renkamasis darbas nutrūko. Liko nepargabentos dvaruose nacionalizuotos meno vertybės. Daug eksponatų, ypač turinčių praktinę - buitinę paskirtį, iš muziejaus išgrobstė privatūs asmenys. Dėl neužtikrinto meno dirbinių saugumo 1941 m. vertingiausi muziejaus  tapybos ir grafikos darbai buvo perduoti Kauno kultūros muziejui. Rokiškio muziejui grąžintas kraštotyros muziejaus vardas. Muziejaus vedėju tapo gimnazijos piešimo mokytojas Juozas Simanavičius. Po karo muziejaus veikla vėl atgaivinta, jam grąžintos patalpos Rokiškio dvaro rūmuose.  1947 m., vadovaujant direktoriui Alfonsui Krasauskui, įrengtos ir atidarytos ekspozicijos, į muziejų atgabenta gausi kolekcionieriaus Povilo Gasiūno spaudinių kolekcija.

---

Paveldo sodas:

Rokiškio dvaras ir muziejus – vienas iš svarbiausių Aukštaitijos kultūros centrų. Rūmų didingumą išryškina parkas ir tvenkiniai. Teritorijoje esantis vaismedžių sodas atsodintas po antrojo pasaulinio karo. Manoma, kad buvo siekta išlaikyti prieš tai augusio sodo autentiką. Sodas vertingas pomologiniu aspektu. Jame auga nuo seno Lietuvoje augintų obels veislių „Sierinka“, „Rudens dryžuotasis“, „Paprastasis antaninis“, „Popierinis“, „Lietuvos pepinas“, „Raudonasis alyvinis“ vaismedžiai.

Nuotraukos šaltinis © Rokiškio krašto muziejus