(0)

„Memel Nord“ kariniai įtvirtinimai

Poilsiaudami vienoje iš Klaipėdos rajone esančių kaimo turizmo sodybų aplankykite neįprastą vietą – pakrantės artilerijos bateriją „Memel Nord“.

Čia ošianti Baltijos jūra ir jos bangų mūša sukuria nepamirštamą įspūdį šalia esančiam gynybiniam įtvirtinimui. Pakrančių apsaugos baterija – tai Antrojo pasaulinio karo laikų gynybiniai įtvirtinimai prie Baltijos jūros, įrengti Klaipėdos kraštą prijungus prie Vokietijos. Buvo numatytos pastatyti dvi pakrantės artilerijos baterijos. Viena turėjo būti pastatyta Smiltynėje netoli Kopgalio – „Memel Sud“ („Klaipėda – pietūs“), kita – „Memel Nord“ („Klaipėda – šiaurė“) – už Girulių, Kukuliškių kaime. Tačiau buvo baigta tik viena baterija – esanti Kukuliškiuose.

Tai vieninteliai tokio tipo įtvirtinimai Lietuvoje. Sovietmečio pabaigoje ir pirmaisiais Nepriklausomybės metais baterija buvo tapusi asocialių asmenų bendrabučiu, kol 2002 m. entuziastai ėmėsi tvarkyti teritoriją ir pamažu 2009 m. viename iš blokų (šiauriniame) - įrengė muziejų. 2018 m. Pasieniečių klubo nariai išvalė ir sutvarkė pietinio bloko bunkerio patalpas, jose įruošė ekspoziciją visuomenei. 

„Memel Nord“ - ne tik bunkeris, bet ir mūsų krašto istorija, su kuria būsite supažindinti naujai, įvairiapusiškai. Galėsite nusikelti į XX a. - 70 metų atgal. Pajusti istorijos alsavimą, taikioje realybėje išbandyti save ar savo draugus. Pabūsite praėjusioje istorijos laiko atkarpoje, kurią galėsite įvertinti visai kitaip negu iki šiol.

 

Nuotraukos © M. K. Kuliešis ir Klaipėdos rajono turizmo informacijos centras

Partneriai