(0)

Dailidystės amatas Aukštaitijoje

Didžiausio Lietuvos regiono Aukštaitijos miškingos vietovės nuo seno diktavo vietinių gyventojų pagrindines veiklas. Viena iš jų – darbas su medžiu. Kviečiame į Utenos tradicinių amatų centrą “Svirnas”, kur senojo dailidystės amato moko Odeta Tumėnaitė-Bražėnienė.

Anksčiau Lietuvoje iš medžio buvo statomi gyvenamieji namai. Dailidės medį paverčia statybinėmis konstrukcijomis, kurias galima montuoti buityje. Nors žodis dailidė turi statytojo reikšmę, šis amatas apima kur kas daugiau veiklų. Yra dailidžių, kuriančių senoviškas trobas, tvoras, tvartus, klėtis, pirtis. Tačiau yra ir amatininkų, kuriančių smulkius daiktus – inkilus, avilius, virtuvės reikmenis, paveikslų rėmus, Užgavėnių kaukes ar medžio raižinių antspaudus.

Dailidystės amato edukacinės programos metu Utenoje ir suaugęs, ir vaikas galės susipažinti su šiuo amatu bei išmokti raižyti medį, sužinoti apie tradicinę liaudies grafiką bei jos istoriją. O štai programos metu kartu išraižyti medžio atspaudai galės atgulti ant popieriaus prisiminimui.

Keliaukime po Lietuvą su visa šeima ir pažinkime mūsų kultūrą amatų bei kulinarinio paveldo edukacinėse programose. Juk taip svarbu ir įdomu žinoti savo krašto istoriją bei pažinti jos kultūrinę įvairovę.

Partneriai